Sztuka utkana z emocji

Data: 08.03.2023 r., godz. 12.07    662
Odnoszące się do relacji, emocji, uczuć prace można oglądać w Galerii Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”. Stworzyła je Svitlana Stankevych – urodzona we Lwowie, dziś mieszkająca w Wyszkowie artystka.

We wtorek 7 marca odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Relacje. Malarstwo i ceramika”. Svitlana Stankevych opowiedziała o swoich pracach podzielonych na cykle.

- Cykl „Modlitwa” to zaproszenie do rozmowy z samym sobą o emocjach – podkreśliła autorka. – Obrazem „Wsparcie” chciałam wyrazić fakt, że potrzebujemy wsparcia od drugiego człowieka, ale też powinniśmy go sami sobie dawać. Wam wszystkim dziękuję za wsparcie, którego mu udzielacie.

 

Cykl „Jestem” odnosi się do relacji nie tylko międzyludzkich.

- Dotykają nas w życiu różne emocje, w zależności od tego, czego doświadczamy, ale w każdej sytuacji, niezależnie czy w dobrej, czy złej, mam odwagę powiedzieć, że jestem - dodała autorka. Cykl „Jestem…” składa się 7 obrazów, które są kolażowym połączeniem różnych technik – ceramiki, grafiki i malarstwa. 

- Rozpoczynając ten cykl otworzyłam się na nowe formy. Poświęcony jest relacjom – ze sobą, z rodziną, naturą. Każdy z nas ma jakieś marzenia, plany, które czasami dodają nam skrzydeł jak u anioła, a czasem los sprawia, że kończymy pewien etap życia z rozbitym sercem – podkreśla autorka. – Z relacji rodzą się emocje. To, co nas wzrusza, budzi miłość, inspiruje jednocześnie daje radość i siły, by żyć i szukać dobra w każdym dniu. Jednak jako ludzie też cierpimy – czasami serce boli tak, że trudno się przyznać do tego przed sobą. Te wszystkie odcienie ludzkiej emocjonalności staram się pokazywać w swojej twórczości. 

Cykl zatytułowany „Modlitwa” odnosi się do sfery duchowej. 

- Modlitwa w naszym sercu ma być jak dla życia człowieka oddychanie, które jest czynnością niby oczywistą, ale bez której niemożliwe jest nasze istnienie – wyjaśnia autorka.

- Prócz obrazów jestem zauroczona ceramicznymi naczyniami, w których jest wiele elementów rzeźby. Jestem pełna podziwu dla tych prac – podkreśliła prowadząca spotkanie Irena Filipowicz, która przygotowała ekspozycję.

 

Svitlana Stankevych urodziła się w 1985 roku we Lwowie. Jest absolwentką Lwowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej im. S.P. Ludkiewicza na kierunku Sztuka Muzyczna i Ukraińskiej Akademii Drukarstwa na kierunku Sztuka. W 2018 r. przeprowadziła się do Polski, aktualnie mieszka i pracuje w Wyszkowie. Uprawia malarstwo sztalugowe w technice akrylowej, ceramikę artystyczną i użytkową, prowadzi zajęcia ceramiczne i plastyczne.

 

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w Galerii WOK „Hutnik”. Będzie czynna do 10 kwietnia.

 

Relacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych
Relacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 1, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 2, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 3, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 4, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 5, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 6, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 7, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 8, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 9, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 10, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 11, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 12, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 13, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 14, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 15, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 16, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 17, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 18, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 19, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 20, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 21, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 22, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 23, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 24, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 25, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 26, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 27, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 28, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 29, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 30, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 31, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 32, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 33, J. PochmaraRelacje. Malarstwo i ceramika - Svitlana Stankevych, foto nr 34, J. Pochmara