„Nitką malowane” - Galeria WOK i Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica

Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” jako pierwszy zorganizował wystawę gobelinów w największej galerii w „Dolinie Bugu”.
Autorką obecnej wystawy jest Katarzyna Bala, która urodziła się w Białce Tatrzańskiej. Mieszka w pobliskim Zawiszynie, niedaleko Jadowa. Jej mąż – Adam pojechał kiedyś z młodzieżą w góry. Tam poznał swoją przyszłą żonę i zamieszkali na Mazowszu.

ikonaikonaikonaikona
ikonaikonaikonaikona
ikonaikonaikona

W ubiegłą sobotę – 6 listopada na wernisaż wystawy „Nitką malowane” Katarzyny Bali przyszło mnóstwo gości. Wielu z nich jest przyjaciółmi autorki prac. Pozostali uczestnicy wernisażu, to stali bywalcy galerii WOK i „Włodkowica”.
Wśród uczestników nie zabrakło autorytetu w dziedzinie sztuki, a malarstwa przede wszystkim – profesora Ludwika Maciąga. W trakcie spotkania bardzo ciepło wyrażał się o artystce. Od kilku lat profesor i Katarzyna Bala współpracują ze sobą. Efektem tych artystycznych kontaktów jest cykl gobelinów związanych z umiłowanym przez profesora koniem.
W trakcie otwarcia wystawy autorka udzieliła krótkiego kursu tkania gobelinów. Specjalnie na wystawę przywiozła niedokończoną pracę. Wyjaśniła zainteresowanym w jaki sposób powstaje gobelin. Na przygotowanej ramie umieszcza się tzw. osnowę. Następnie pod nią wstawiamy rysunek, który mamy utkać. Potem już tylko należy wziąć włóczkę, ufarbować i szybciutko .... powstają cudowne konie, pejzaże, martwe natury.


Autorka wykonuje prace według projektu osób zamawiających gobelin lub w oparciu o własne pomysły. Tych ostatnich jest coraz więcej.
W sobotni wieczór uczestnicy wernisażu mogli wziąć udział w zabawie zorganizowanej przez organizatorów. Nagrodą w króciutkim quizie była akwarela autorstwa Katarzyny Bali. Okazało się, że jest to następny talent artystki.


Duży wpływ na rozwój artystyczny pani Katarzyny miał nieżyjący już Szymon Kobyliński. Był on bliskim przyjacielem rodziny oraz znawcą talentu autorki wernisażu. Trzeba wspomnieć, że Szymon Kobyliński był również Przyjacielem naszej Galerii. Znak graficzny, który widnieje na frontonie „Włodkowica”, to jego dzieło
Odwiedzając wystawę należy zwrócić uwagę na mistrzowskie wykonanie gobelinów. Oglądając je mamy wrażenie, że są to obrazy, a nie tkaniny. Stąd wziął się tytuł wystawy „Nitką malowane”. Zachwycają kolory i piękno „namalowanych obrazów”. Znawcy przedmiotu i specjaliści w dziedzinie tkaniny artystycznej twierdzą, że K. Bala jest mistrzynią koloru i światłocienia. To prawda! Proszę odwiedzić naszą wystawę.
Od 11 listopada wystawę będzie można oglądać w holu Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”.

P.S.
Pani Katarzyna zgodziła się na poprowadzenie warsztatów z techniki tkania gobelinów dla uczestników Koła Plastycznego WOK „Hutnik”. O terminie warsztatów poinformujemy na stronie internetowej WOK.

a.s

Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK"

ul. Prosta 7, 07-200 Wyszków

tel. +48 29 742-44-48

e-mail: sekretariat@wok-hutnik.pl
www: http://www.wok-hutnik.pl

Biuletyn Informacji Publicznej
http://www.bip.wyszkow.pl/

Dziecięca Rewia SYLABA Studio Piosenki Koło Plastyczne Pracownia graficzna Ognisko Muzyczne

Wyszkowski Uniwersytet III Wieku Dyskusyjny Klub Filmowy Graffito Galeria

Zespół Pieśni i Tańca OBEREK Urząd Miejski w Wyszkowie Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Wyszkowska Inicjatywa Planszówkowa Sieć kin studyjnych i lokalnych© 2007-2013 Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK"
Zawartość merytoryczna: Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK", e-mail: sekretariat@wok-hutnik.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14