"Małe dzieła" warsztaty plastyczne w Łucznicy

Zakończył się pierwszy etap realizacji projektu. Powstało ponad 100 prac malarskich, kilkadziesiąt batików i całe mnóstwo wyrobów ceramicznych.

ikonaikonaikonaikona
ikonaikonaikonaikona
ikonaikonaikonaikona
ikonaikonaikonaikona
ikonaikonaikonaikona
ikonaikonaikonaikona


W warsztatach wzięła udział 20-osobowa grupa dzieci i młodzieży wytypowana spośród uczestników stałych zajęć plastycznych w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Pod kierunkiem artystów i profesjonalistów poznali tajniki tworzenia batiku, ceramiki i malarstwa.

Warsztaty z batiku prowadziła Helena Szuba. Po krótkiej historii przyszła pora na poszczególne etapy: szkice, kilkakrotne zamalowywanie roztopionym woskiem z parafiną, farbowanie, suszenie i na koniec prasowanie. Proces powstawania batiku jest długotrwały, ale za to efekty imponujące. Natomiast w pracowni ceramicznej Justyna Skowyrska opowiadała o przygotowaniu gliny, nauczyła młodzież różnych technik przetwarzania, szkliwienia, barwienia i wypalania.

Większość czasu została jednak przeznaczona na malowanie w plenerze pod kierunkiem artysty malarza Wieńczysława Pyrzanowskiego, instruktorów plastyki Ireny Filipowicz i Joanny Paprockiej. Młodzi artyści pracowali wytrwale całymi dniami, malując pejzaże, architekturę, kwiaty, martwą naturę a w czasie niepogody szkicowali portret i postać. Ponadto wymyślali kompozycje na zadane tematy: „Strach ma wielkie oczy”, „Wesoła piosenka”, „Temperatura”.

Przed malowaniem trzeba było wykonć kilka szkiców kompozycyjnych, i dopiero po wstępnej korekcie można było zabrać się za właściwą pracę. Dało się zauważyć, że malowali coraz lepiej, znakomicie w walorze i temperaturze, było widać różnicę w kolejnych pracach. Korekty były zresztą po każdej wykonanej pracy; dały one bardzo dużo uczestnikom pleneru.

Te wyjątkowe uzdolnienia i możliwości twórcze potwierdził przegląd wszystkich prac na zakończenie pleneru. Powstało około 100 prac malarskich, kilkadziesiąt batików i całe mnóstwo wyrobów ceramicznych. Kierownictwo Stowarzyszenia Akademii Łucznica jednogłośnie stwierdziło, że była to wyjątkowa grupa pod względem twórczym i nie tylko. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że powstały tam „Małe dzieła” a efekt twórczej pracy zostanie zaprezentowany na wystawie we wrześniu w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”.

Oprócz działań artystycznych była też chwila wytchnienia na spacery, gry i zabawy, regularne mecze w piłkę siatkową, dyskotekę a także lekcję historii w lesie przy Mogile Bohaterów Powstania Styczniowego i w miejscu alianckiego zrzutu lotniczego w 1943 roku.

if
foto: Irena Filipowicz, Joanna Paprocka

Warsztaty plastyczne „Małe dzieła” zostały sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Wyszkowie, Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” oraz wpłat uczestników.

Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK"

ul. Prosta 7, 07-200 Wyszków

tel. +48 29 742-44-48

e-mail: sekretariat@wok-hutnik.pl
www: http://www.wok-hutnik.pl

Biuletyn Informacji Publicznej
http://www.bip.wok-hutnik.pl

Deklaracja dostępności

Koło Plastyczne Pracownia graficzna Ognisko Muzyczne

Wyszkowski Uniwersytet III Wieku Dyskusyjny Klub Filmowy Graffito Galeria

Zespół Pieśni i Tańca OBEREK Urząd Miejski w Wyszkowie Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Wyszkowska Inicjatywa Planszówkowa Sieć kin studyjnych i lokalnych TOMITOFA© 2007-2020 Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK"
Zawartość merytoryczna: Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK", e-mail: sekretariat@wok-hutnik.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14