Prapremiera „Sylaby”

„Obok nas” to tytuł prapremierowego koncertu, który zagrała Rewia Dziecięca „Sylaba”. 28 lutego w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” mogliśmy podziwiać również gości specjalnych–grupę Mudu z Włoch. Bez wątpienia niespodzianką wieczoru był występ „emerytek” – dziewcząt, który kiedyś były związane z Rewią.

ikonaikonaikonaikona
ikonaikonaikonaikona
ikonaikonaikonaikona
ikonaikonaikona


- Dzisiejsza noc, to noc baśni, noc szkolnych wspomnień, noc aniołów i diabłów, noc włoskich gangsterów, noc różnorodności i noc inności. Słowem noc tych wszystkich, którzy są obok nas – tymi słowami rozpoczął prowadzący koncert Tomasz Lachowski, dziennikarz muzyczny Radia „Lublin”.

Bilety na koncert zostały wykupione w ciągu kilku dni. Gdyby sala widowiskowa w „Hutniku” była dwa razy większa, to prawdopodobnie również zapełniona byłaby po brzegi. Wśród gości nie zabrakło władz miasta, rodziców, przyjaciół, ale także miłośników wyszkowskich sylabianek.
W prapremierowym koncercie wzięło udział około 100 dziewcząt. Zupełnie nowe i wyjątkowe stroje oraz choreografie dawały obraz piękna młodych i zdolnych dziewcząt oraz sztuki, którą bez wątpienia był ten koncert.

- Dumni z was są nie tylko rodzice siedzący tu na sali, ale także my, włodarze tego miasta – powiedział burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Dziewczęta zagrały różne postacie m.in: były pomysłowymi inspektorami Gadżetami, wcielały się w rolę mistrza Formuły I Roberta Kubicę, były przysłowiowymi Zośkami, policjantkami, aniołami i diabłami.
A wszystko za sprawą jednej kobiety – Ireny Zdunek, która 25 lat temu przyjechała do Wyszkowa i dostała polecenie, aby zająć czymś tutejsze dzieci. I tak powstał najpierw zespół piosenki i tańca, a później Rewia Dziecięca „Sylaba”. Przez cały okres istnienia „Sylaby” tańczyło w niej około 1000 dziewcząt.
27 z nich po wielu latach powróciło na deski WOK „Hutnik”, aby ponownie zatańczyć. Wiele z nich przemierzyło setki kilometrów, dla niektórych próby i późniejszy udział w koncercie wymagały wielu poświęceń, ale każda z nich mówi, że było warto. Byłe sylabianki zaprezentowały się w dwóch odsłonach.

Na prapremierę przybyły: Ewa Gil, która nie tylko wykonała na ten wieczór artystyczne makijaże, ale przede wszystkim pięknie zaśpiewała, Iza Liżewska, Nina Wilczyńska, Katarzyna Zdunek, Monika Perzyna, Anna Sakowicz, Dorota Mróz, Edyta Warpas, Marzena Gierałtowska, Monika Tauter–Lusa, Ewelina Kowalczyk, Joanna Jachacz, Wioletta Browarczyk, Maja Długołęcka, Agnieszka Borowiec, Magdalena Sienkiewicz, Justyna Potęga, Magdalena Wiśniewska, Sylwia Kowalczyk, Martyna Wóltańska, Magdalena Puczyńska, Paulina Pakuła, Karolina Szymańska, Anna Szymańska, Karolina Wojtkowska, Milena Pawlik, Anita Śliwa.

W trakcie koncertu dziewczęta pożegnały pięć dziewcząt, które osiągnęły „wiek emerytalny” i musiały pożegnać się z „Sylabą”. Sylabianki wręczyły koleżankom dyplomy, kwiaty oraz przeczytały o każdej z nich wiersz. Karolina Rzempołuch, Karolina Morka, Klaudia Kłębek, Patrycja Rosińska i Paulina Michalak nie potrafiły ukryć wzruszenia. Dziewczęta musiały pożegnać się z Rewią, ale na pewno nie z tańcem.

Niespodzianką wieczoru był bez wątpienia występ przyjaciół z gorącej Italii. Na zaproszenie pokonując wiele kilometrów przyjechał współpracujący z Rewią od wielu lat Uccio de Santis. Na tak wyjątkowe wydarzenie przywiózł ze sobą swoich scenicznych przyjaciół Antonellę Genga, Umberta Sardella, z którymi występuje jako grupa MUDU oraz Gianniego Rutigliano.
Grupa MUDU swoim włoskim akcentem wkradła się w wiele polskich serc.

Dla wielu osób siedzących na widowni nie lada zaskoczeniem był zapewne występ samej Ireny Zdunek, która wykonała dwa utwory. Niejednej osobie przeszedł zapewne dreszcz po plecach, a w oku zakręciła się łza. Burmistrz Grzegorz Nowosielski tak podsumował występ.
- Pani Irena brzmi jak Edyta Geppert, a wygląda jak jej młodsza siostra – powiedział. Wyrazem zachwytu publiczności były owacje na stojąco.

Na tak wyjątkowym widowisku Rewia z Ireną Zdunek na czele postanowiła nagrodzić osoby bądź instytucje, dzięki którym „Sylaba” wykonała milowy krok w swoich działaniach. Pierwszą statuetkę przyznano Urzędowi Miejskiemu.
- 25 lat temu ówczesny burmistrz Stanisław Kowalczyk ściągnął mnie do Wyszkowa z Siedlec i powiedział, abym coś zaczęła robić z dziećmi. Gdyby nie on, i nie Urząd Miejski, nie byłoby tu mnie, ani Rewii.
Druga statuetka powędrowała do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, który jest stałą siedzibą Rewii Dziecięcej „Sylaba”.
Trzecia statuetka przyznana została Jerzemu Służyńskiemu, który otworzył „Sylabie” drogę do radia i telewizji.
Czwarta – Andrzejowi Sikorowskiemu liderowi zespołu „Pod budą”, który napisał on dla „Sylaby” wiele tekstów.

Ostatnia statuetka nie była zaskoczeniem. Przyznana została człowiekowi, który otworzył rewii drzwi na Zachód. Od dwunastu lat inwestuje on w „Sylabę” własne pieniądze, czas i serce. To dzięki niemu Rewia podpisała największy w historii polskiej muzyki rozrywkowej kontrakt z włoską telewizją – Uccio de Santis.
- Moja przygoda z „Sylabą” zaczęła się przypadkowo. Jestem bardzo szczęśliwy, że nasza przyjaźń nadal trwa, bez żadnych zakłóceń. Jak zawsze w lutym chętnie przyjeżdżam na premierę i jak zawsze, zapraszam dziewczęta na wakacje do siebie – powiedział włoski artysta.

Podziękowaniom i odznaczeniom nie było końca. Burmistrz Grzegorz Nowosielski uhonorował Irenę Zdunek, Uccia de Santis oraz zespół za dotychczasowy dorobek artystyczny i promocję miasta. Z tej okazji Urząd Miasta ufundował wydanie srebrnej płyty „Posłuchaj”. Artur Laskowski – dyrektor WOK „Hutnik” przyznał Irenie Zdunek nagrodę szczególną, której nikt wcześniej nie otrzymał, srebrną odznakę „Zasłużony dla kultury Wyszkowskiego Ośrodka Kultury”. Był to dla niej podwójny jubileusz, gdyż Irena Zdunek w tym roku obchodzi 30–lecie pracy scenicznej.

Kwiaty na ręce zespołu przekazał również starosta Bogdan Pągowski.
- Jesteście piękne, wspaniałe, urocze. Mam wrażenie, że „Sylaba” jest jak wino, im starsza tym lepsza – powiedział.
Po koncercie goście obejrzeli krótki film o historii „Sylaby” oraz skosztowali jubileuszowego tortu.

I.S.

Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK"

ul. Prosta 7, 07-200 Wyszków

tel. +48 29 742-44-48

e-mail: sekretariat@wok-hutnik.pl
www: http://www.wok-hutnik.pl

Biuletyn Informacji Publicznej
http://www.bip.wok-hutnik.pl

Deklaracja dostępności

Koło Plastyczne Pracownia graficzna Ognisko Muzyczne

Wyszkowski Uniwersytet III Wieku Dyskusyjny Klub Filmowy Graffito Galeria

Zespół Pieśni i Tańca OBEREK Urząd Miejski w Wyszkowie Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Wyszkowska Inicjatywa Planszówkowa Sieć kin studyjnych i lokalnych© 2007-2020 Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK"
Zawartość merytoryczna: Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK", e-mail: sekretariat@wok-hutnik.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14