Aktualności

Koincydencje

Data umieszczenia:

Finisaż wystawy rysunku Małgorzaty Kozon

30.06.2021

Koincydencja – przypadek, zbieg okoliczności, zbieżność kilku zdarzeń, często nieoczekiwana i bez dostrzegalnej przyczyny.

Za Małgorzatą Kozon stoi ciekawość zbiegów zdarzeń. Choć w Jej pracach można doszukiwać się zagadnień op-artu, autorka prac rysunkowych odnosi się do nich na tyle, na ile w oku patrzącego pojawia się wrażenie ruchu, złudzenia - wynikającego z układu linii. Jest to zjawisko pochodne intuicyjnej drogi rysownika.

Zbiegi zdarzeń są wypadkowymi takich, a nie innych pociągnięć cienkopisu czy flamastra. Z ich pomocą, stwarzają się zaś kolejne linie i kolejne. Nie ma tu mowy o przypadkowości, ale o czułości nakierowanej na samo działanie.

Autorka znajduje inspiracje do tworzenia we wszystkim co ją otacza. Od zwierząt, po różnego rodzaju nasiona roślin. Od fragmentów ludzkiej działalności, po mechanikę. Powodem pracy może stać się wszystko, co przyciągnie jej wzrok i wywoła impuls twórczy. Artystka opiera pracę na wcześniej wykonanych szkicach kompozycyjnych. Odczuwając wrażenia z nich płynące, przenosi je na większe formaty, dając im możliwość transcendencji w coś innego. Nie bojąc się tego ani nie wymuszając, Artystka tworzy w sposób otwarty.

Twórczość Małgorzaty Kozon czasami wydaje się chaotyczna, zawiła czy wielowątkowa. Ten rodzaj efektu pracy przedstawia pewną część rysunków. Pewną, ponieważ inna jej część jest opanowana, zdeterminowana harmonią, miarą i proporcjami. Te dwa nurty uzupełniają się. Ten splot różnych zjawisk stanowi o rozpisaniu na różne warianty możliwości tego, co może się zdarzyć, co się zdarzyło lub co się aktualnie dzieje. Jest to wyraz wolności.

Kaja Kozon

Czytaj więcej:
wyszkowiak.pl/index.php?cmd=news&opt=pokaz&id=3895
tubawyszkowa.pl/aktualnosci/czytaj/16238-koincydencje-malgorzaty-kozon-
nowywyszkowiak.pl/wydarzenia/to-pejzaz-moich-wyobrazen-foto.html

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK"

ul. Prosta 7, 07-200 Wyszków

tel. +48 29 742-44-48

e-mail: sekretariat@wok-hutnik.pl
www: http://www.wok-hutnik.pl

Biuletyn Informacji Publicznej
http://www.bip.wok-hutnik.pl

Deklaracja dostępności

Koło Plastyczne Pracownia graficzna Ognisko Muzyczne

Wyszkowski Uniwersytet III Wieku Dyskusyjny Klub Filmowy Graffito Galeria

Zespół Pieśni i Tańca OBEREK Urząd Miejski w Wyszkowie Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Wyszkowska Inicjatywa Planszówkowa Sieć kin studyjnych i lokalnych TOMITOFA© 2007-2020 Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK"
Zawartość merytoryczna: Wyszkowski Ośrodek Kultury "HUTNIK", e-mail: sekretariat@wok-hutnik.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14