Strona główna .:. O ośrodku .:. Stałe formy działalności .:. Rewia Sylaba .:. Inte-Gracja  .:.
W.W.S.S. "SzRON"  .:. Teatr Młodych  .:. Turystyka  .:. Tygodnik Wyszkowiak  .:. KINO 'STARE'  .:. Galeria  .:. Kontakt  .:.

* * * Polecamy
Galeria WOK i Szkoły Wyższej im

 
„Nitką malowane” - Galeria WOK i Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica

Tego jeszcze nie było

Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” jako pierwszy zorganizował wystawę gobelinów w największej galerii w „Dolinie Bugu”.
Autorką obecnej wystawy jest Katarzyna Bala, która urodziła się w Białce Tatrzańskiej. Mieszka w pobliskim Zawiszynie, niedaleko Jadowa. Jej mąż – Adam pojechał kiedyś z młodzieżą w góry. Tam poznał swoją przyszłą żonę i zamieszkali na Mazowszu.


Katarzyna Bala

W ubiegłą sobotę – 6 listopada na wernisaż wystawy „Nitką malowane” Katarzyny Bali przyszło mnóstwo gości. Wielu z nich jest przyjaciółmi autorki prac. Pozostali uczestnicy wernisażu, to stali bywalcy galerii WOK i „Włodkowica”.
Wśród uczestników nie zabrakło autorytetu w dziedzinie sztuki, a malarstwa przede wszystkim – profesora Ludwika Maciąga. W trakcie spotkania bardzo ciepło wyrażał się o artystce. Od kilku lat profesor i Katarzyna Bala współpracują ze sobą. Efektem tych artystycznych kontaktów jest cykl gobelinów związanych z umiłowanym przez profesora koniem.
W trakcie otwarcia wystawy autorka udzieliła krótkiego kursu tkania gobelinów. Specjalnie na wystawę przywiozła niedokończoną pracę. Wyjaśniła zainteresowanym w jaki sposób powstaje gobelin. Na przygotowanej ramie umieszcza się tzw. osnowę. Następnie pod nią wstawiamy rysunek, który mamy utkać. Potem już tylko należy wziąć włóczkę, ufarbować i szybciutko .... powstają cudowne konie, pejzaże, martwe natury.


Gobeliny wg obrazów prof. Ludwika Maciąga

Autorka wykonuje prace według projektu osób zamawiających gobelin lub w oparciu o własne pomysły. Tych ostatnich jest coraz więcej.
W sobotni wieczór uczestnicy wernisażu mogli wziąć udział w zabawie zorganizowanej przez organizatorów. Nagrodą w króciutkim quizie była akwarela autorstwa Katarzyny Bali. Okazało się, że jest to następny talent artystki.


Gobelin

Duży wpływ na rozwój artystyczny pani Katarzyny miał nieżyjący już Szymon Kobyliński. Był on bliskim przyjacielem rodziny oraz znawcą talentu autorki wernisażu. Trzeba wspomnieć, że Szymon Kobyliński był również Przyjacielem naszej Galerii. Znak graficzny, który widnieje na frontonie „Włodkowica”, to jego dzieło
Odwiedzając wystawę należy zwrócić uwagę na mistrzowskie wykonanie gobelinów. Oglądając je mamy wrażenie, że są to obrazy, a nie tkaniny. Stąd wziął się tytuł wystawy „Nitką malowane”. Zachwycają kolory i piękno „namalowanych obrazów”. Znawcy przedmiotu i specjaliści w dziedzinie tkaniny artystycznej twierdzą, że K. Bala jest mistrzynią koloru i światłocienia. To prawda! Proszę odwiedzić naszą wystawę.
Od 11 listopada wystawę będzie można oglądać w holu Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”.

P.S.
Pani Katarzyna zgodziła się na poprowadzenie warsztatów z techniki tkania gobelinów dla uczestników Koła Plastycznego WOK „Hutnik”. O terminie warsztatów poinformujemy na stronie internetowej WOK.

a.s


Gobeliny


Katarzyna Bala przy ramie tkackiej


Profesor Ludwik Maciąg


Dyrekor WOK Andrzej Sawicki otwiera wystawę


Podczas wystawy


Zwycięzca konkursu

Katarzyna Bala, z domu Stachurska ur. W 1966 w Białce Tatrzańskiej.
W 1986 r. ukończyła Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem pod kierunkiem m. in. Marty Gąsiennicy Szostak i Zofii Krzeptowskiej.
Po ukończeniu szkoły pracowała w pracowni artystycznej w Poznaniu u znanej na świecie Urszuli Szmidt – Plewki, biorąc udział w wykonaniu monumentalnych prac takich jak „Życie i twórczość Wieniawskiego”, „Ołtarz Pergamoński” i cykl ikon na 1000 – lecie Chrztu Rusi.
Od 1988 roku mieszka wraz z mężem Adamem w miejscowości Zawiszyn, gmina Jadów. Ma trójkę dzieci. Umiejętnie dzieli czas pomiędzy rodzinę i twórczość artystyczną.
Prace Katarzyny Bali znajdują się w instytucjach publicznych i kolekcjach prywatnych w Polsce, Kanadzie, USA i Australii.
Jej prace były prezentowane na obchodach „Dni Ziemi” w Dom Kultury Mokotów, w Galerii w Wołominie , w programach TVP, w prasie krajowej i zagranicznej a ostatnio w Galerii „DOM” w Sokołowie Podlaskim.
Największym sukcesem artystycznym było wygranie konkursu na tkaninę artystyczną do Sali konferencyjnej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie („Nasza Matka Ziemia” o wymiarach 2 x 5 m.)
Prace artystki to gobeliny od zbliżonych w technice do arrasów, poprzez „malowane nitką” martwe natury do zupełnie współczesnych trójwymiarowych tkanin artystycznych. W opinii autorytetów sztuki jest mistrzynią koloru i światłocienia.
Ogromny wpływ na twórczość artystki wywarła osobowość Szymona Kobylińskiego, który należał do grona bliskich przyjaciół i osób uznających jaj talent.
Ostatni okres twórczości to ścisła współpraca z prof. Ludwikiem Maciągiem, której efektem jest seria gobelinów o tematyce związanej z koniem.
 

Ilość odwiedzin: Licznik